Dieta DASH – na czym polega?

Categories: Uncategorized

Branża dietetyczna bezustannie proponuje ludziom coraz to nowsze i ciekawsze metody żywienia. Jedną z tych nowocześniejszych, o której zaczęto mówić dopiero w ostatnim czasie, jest właśnie tytułowa dieta dash. To specjalistyczny, wręcz leczniczy program żywieniowy, za którego stworzenie odpowiadają specjaliści pracujący dla Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Już w tym momencie dietę dash uważa się za jedną z najzdrowszych diet na świecie. A jest to chyba wystarczający powód do tego, by na poważnie się nią zainteresować i być może nawet samemu na nią przejść.

Od razu na wstępie warto jednak powiedzieć, że programu dash nie tworzono z myślą o osobach cierpiących na nadwagę czy otyłość. Nie jest to zatem typowa dieta odchudzająca, pomimo tego iż wielu osobom zdarza się na niej chudnąć. Taka przypadkowa utrata zbędnej masy ciała powinna być jednak traktowana wręcz jak efekt uboczny. Ogólne założenia diety są zgoła inne, ponieważ nie ma ona dbać o sylwetkę, a ma tylko i wyłącznie dbać o ludzkie zdrowie.

Już sama kaloryczność diety dash wskazuje na to, że nie każdy będzie w stanie na niej schudnąć. Dopasowuje się ją indywidualnie, ale ogólnie rzecz biorąc na tym programie żywieniowym człowiek każdego dnia dostarcza sobie ok. dwóch tysięcy kilokalorii. Nie jest to jakaś zabójczo mała ilość, tak więc dieta dash absolutnie nie jest żadną głodówką czy wyniszczającym jadłospisem. To program bazujący na zdrowym i wartościowym jedzeniu. Tylko ono jest bowiem w stanie rzeczywiście zadbać o ludzki organizm.

Jedną z ważniejszych zasad diety dash jest ograniczenie spożycia soli. Zaleca się, by jeść jej nie więcej niż ok. 5-6 g na dobę, czyli porcję mieszczącą się w jednej płaskiej łyżeczce do herbaty. Aby nie przekraczać zalecanej ilości soli, należy wystrzegać się jedzenia wędlin, konserw, przetworzonej żywności, chipsów i innych tego rodzaju przekąsek. Cała dieta dash bazuje po prostu na produktach pełnowartościowych. To one są bowiem dla organizmu najlepszym źródłem witamin i minerałów.

Suplementy na odchudzanie po 40

«
»

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *